Plenti pozyskuje ponad 23 mln zł. Pomoże firmom zarobić na circular economy

Polski startup Plenti, który zmienia sposób, w jaki korzystamy ze sprzętu elektronicznego, pozyskał ponad 23 mln zł od inwestorów. Rundzie finansowania przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital oraz NIF. Dzięki pozyskanym środkom Plenti przede wszystkim rozwinie PlentiPartners – nową ofertę dla przedsiębiorców, dzięki której mogą zarabiać na wynajmie sprzętu.

Założony w roku 2018 przez Wojciecha Rokosza, Karola Klimasa i Wojciecha Wójtowicza, startup Plenti oferuje dostęp do najnowszej elektroniki w modelu subskrypcyjnym. Użytkownicy mogą wynająć urządzenia na okres od 1 do 12 miesięcy, płacąc tylko za czas wypożyczenia. Dzięki temu nie muszą kupować ich na własność ani wiązać się kilkuletnią umową leasingu. Po okresie wynajmu sprzęt wraca do Plenti i trafia dalej do obiegu, dzięki czemu nie zalega niewykorzystany w biurach i mieszkaniach, ani nie trafia na wysypisko śmieci.

Użytkownikami Plenti są klienci indywidualni oraz firmy. Ponad połowa z nich decyduje się na 12-miesięczną subskrypcję. Z kolei najpopularniejsza kategoria urządzeń to konsole i gogle VR, które stanowią 30 procent wszystkich wynajmów. Plenti oferuje też między innymi telefony, smartwatche, laptopy, drony, oczyszczacze powietrza, roboty odkurzające, czy ekspresy do kawy.

Teraz Plenti wprowadza circular economy na nowy poziom, udostępniając przedsiębiorcom PlentiPartners. W ramach tego programu samozatrudnieni oraz MŚP mogą zarabiać na wynajmie sprzętu innym. Partnerzy kupują elektronikę użytkową, którą następnie dzierżawią Plenti i otrzymują regularne, stałe wynagrodzenie – niezależnie od tego, czy ich urządzenia zostały w danym okresie wypożyczone. Sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti, a na koniec spółka go wykupuje.

To nowe, dodatkowe źródło dochodu dla przedsiębiorców. Z kolei Plenti zyskuje elastyczność i może skalować się szybciej, bez obciążenia aktywami. Tym samym staje się prawdziwym managed marketplace, na którym użytkownicy wypożyczają sprzęt nowy lub w idealnym stanie, na tych samych warunkach i od sprawdzonego operatora. Z drugiej strony są mali i średni przedsiębiorcy, którzy generują przychody udostępniając sprzęt do wynajmu. 

Pilotaż PlentiPartners wystartował w czerwcu 2022 roku. Wystarczyły zaledwie dwa miesiące, aby do programu dołączyli partnerzy ze sprzętem o wartości kilkuset tysięcy złotych. Wartość urządzeń dostarczanych przez partnerów rośnie średnio o 30 proc. miesięcznie. Dziś partnerzy Plenti korzystają z aplikacji internetowej, w której zawierają umowy, mogą bezpośrednio kupić sprzęt oraz zarządzać kontraktami. Dzięki temu ich zaangażowanie w platformę Plenti wymaga jedynie kilku kliknięć i regularnego wystawiania faktur. 

– W pierwszych latach działalności Plenti udowodniliśmy, że konsumenci i przedsiębiorcy uważają dostęp za ważniejszy niż posiadanie. Udostępniliśmy im platformę, która rozwiązuje ten problem od strony popytowej. Teraz wprowadzamy rozwiązanie od strony podażowej. Dzięki temu my możemy się szybciej skalować, przedsiębiorcy zyskują nowe źródło przychodu, a użytkownicy mają jeszcze większy dostęp do jeszcze większej ilości sprzętu. Zaufanie i kapitał od naszych inwestorów pozwoli nam umocnić naszą pozycję w Polsce i przygotować się do ekspansji w kolejnych latach – mówi Wojtek Rokosz, CEO i współzałożyciel Plenti.

Na swój dalszy rozwój Plenti pozyskało ok. 23,5 mln zł (5 mln euro) w rundzie late seed, której przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Finansowanie zapewnił też NIF, aniołowie biznesu, w tym Piotr Biało (CFO i współzałożyciel Docplanner) i Kuba Filipowski (współzałożyciel Netguru), oraz dotychczasowi inwestorzy, którzy wspierają Plenti od rundy pre-seed, m.in. AIP Seed, twórcy grupy Blix oraz założyciele Allegro. Łączna wartość kapitału pozyskanego przez Plenti od inwestorów to ponad 30 mln zł.

Wsparcie inwestorów pozwoli na zwiększenie zespołu, który pomoże w rozwoju PlentiPartners, umacnianiu pozycji Plenti w Polsce i przygotowaniach do międzynarodowej ekspansji. Startup zatrudnia dziś ponad 40 osób i poszukuje programistów, analityków danych, specjalistów od ryzyka, a także doświadczonych menedżerów, którzy wesprą założycieli.  

– Pomysł na Plenti idealnie wpisuje się w aktualne trendy rynkowe takie jak circular economy i zmiana przyzwyczajeń klientów z posiadania w kierunku najmu sprzętu elektronicznego. Spółka działa na szybko rosnącym rynku, a jej model biznesowy jest wysoce skalowalny. W połączeniu z kompetencjami i wytrwałością founderów daje to duże szanse na sukces – mówi Marcin Jaszczuk, partner zarządzający 4growth VC.

 – Plenti redefiniuje wzory konsumpcji i pozwala odejść od tradycyjnego modelu „kupić, użyć, wyrzucić”, a dzięki temu walczy z elektrośmieciami. Naszym celem jest inwestowanie w najlepsze spółki, które wspierają zrównoważony rozwój, co obejmuje odpowiedzialną konsumpcję i zarządzanie odpadami. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Wojtka i jego zespół, którzy wprowadzają konsumentów do circular economy w najbardziej wygodny sposób, jaki możemy sobie wyobrazić – mówi Łukasz Dziekoński, partner zarządzający Montis Capital.

Czytaj więcej na: www.pb.pl

Logo 4growth VC

ul. Szara 10,
00-420 Warszawa

Bądź na bieżąco —

© 4growth VC Sp. z o.o. | Polityka prywatności | Obowiązki informacyjne | Webdesign: OlimpWeb.pl