FindAir pozyskuje 7 mln zł na dalszy rozwój inteligentnych inhalatorówi skalowanie biznesu w USA

Polski medtech FindAir, który rewolucjonizuje leczenie astmy za pomocą inteligentnych inhalatorów, uzyskał od inwestorów 7 mln zł w rundzie seed. Środki pozyskane od funduszu 4growth VC w koinwestycji z NCBR Investment Fund spółka przeznaczy na dalsze badania i rozwój produktów oraz skalowanie sprzedaży w USA, na tamtejszym szybko rosnącym rynku.

Założony przez Michała Czyża, Tomasza Mikosza i Jacka Mikosza startup FindAir zajmuje się tworzeniem sprzętu i oprogramowania do zbierania danych o stosowaniu leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz komunikacji z lekarzem. Spółka jest pionierem tego typu rozwiązań w Europie i jednym z trzech wiodących graczy na rynku inteligentnych inhalatorów na świecie.

– Współpracujemy z większością wiodących europejskich ośrodków medycznych zajmujących się badaniami klinicznymi i leczeniem astmy i POChP. Jesteśmy jedyną w Europie firmą, która może pochwalić się tak szeroką gamą produktów, co już dziś umożliwia nam pokrycie większości typów stosowanych terapii. Planujemy dalsze nakłady na badania i rozwój, by w ofercie mieć inteligentne nakładki na wszystkie najpopularniejsze na rynku typy podajników lekowych stosowanych w leczeniu chorób płuc -– mówi Tomasz Mikosz, prezes zarządu FindAir.

Rozwiązania FindAir są dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny na terenie Unii Europejskiej i są już wykorzystywane w szpitalach m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii i Niemczech. Ponadto są dostępne w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, skąd już dzisiaj pochodzi 40 proc. przychodów spółki.

– W Stanach Zjednoczonych obserwujemy szybko rosnący trend powstawania platform telemedycznych, przy jednoczesnym deficycie urządzeń do monitorowania przyjmowania leków przez pacjentów. Dzięki uzyskanemu finansowaniu jesteśmy w stanie szybko odpowiedzieć na to zapotrzebowanie skalując nasz biznes za oceanem. Dla wielu dużych koncernów farmaceutycznych stajemy się zewnętrznym laboratorium R&D w zakresie smart inhalatorów i pokrewnych technologii – dodaje Tomasz Mikosz.

Astma jest nieuleczalną chorobą zapalną dróg oddechowych. Według szacunków WHO na całym świecie cierpi na nią ponad 300 mln ludzi. Kolejne 250 mln osób choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Globalnie obie choroby należą do głównych przyczyn przewlekłej zachorowalności i umieralności, a ich znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć.

Logo 4growth VC

ul. Szara 10,
00-420 Warszawa

Bądź na bieżąco —

© 4growth VC Sp. z o.o. | Polityka prywatności | Obowiązki informacyjne | Webdesign: OlimpWeb.pl